فیـروزشهر

تنگه هایقر

جاذبه های گردشگری

۱۸ فروردین ۱۴۰۱ 101 بازدید
فیـروزشهر

تنگه هایقر

آشنایی با تنگه هایقر فیروزآباد | گرند کنیون ایران

در 35 کیلومتری جنوب فیروزآباد، جاذبه‌ای شگفت‌انگیز به نام تنگه هایقر قرار دارد؛ تنگه‌ای در دل سنگ و صخره‌‎های پر ابهت رشته‌کوه‌های زاگرس که همچون سرسرایی طبیعی بین دو سوی کوه فاصله انداخته است و رودخانه قره آقاج، از میانش می‌گذرد. ارتفاع دیواره‌های این تنگه گاه به حدود 450 متر می‌رسد و همین بر ابهت و عظمت آن می‌افزاید. طول این دره شگرف، در منابع مختلف بین 8 تا 14 کیلومتر تخمین زده شده، که با استناد به موثق‌ترین این منابع طول تنگه هایقر نزدیک به 13 کیلومتر است. 

تنگه هایقر هم‌اکنون با نام گرندکنیون ایران هم شناخته می‌شود؛ گرند کنیون یک ژرف‌دره در ایالت آریزونای آمریکاست که یکی از زیباترین دره‌های جهان به شمار می‌رود و به عنوان یکی از قطب‌های طبیعت‌گردی دنیا شناخته می‌شود. هایقر نمونه مشابه همین شاهکار طبیعی‌ست که در ایران قرار دارد و در سال‌های اخیر مورد توجه طبیعت‌دوستان قرار گرفته است. 

به دلیل اهمیت زمین‌شناسی این دست جاذبه‌ها می‌توان آن‌ها را از مقاصد ژئوتوریسم نیز به حساب آورد و آن‌ها را مقصدی مناسب برای علاقه‌مندان این رشته دانست. این تنگه در کنار برخورداری از ارزش بالای طبیعی، به محلی برای تفریحات آبی در روزهای گرم سال برای اهالی استان فارس و دیگر گردشگران بدل شده است؛ اما این مکان، اهمیت تاریخی نیز دارد. هایقر پیش از آنکه یک تنگه یا تفرجگاه باشد، میدان جنگ بوده است؛ میدانی برای دلیران قشقایی که متجاوزان انگلیسی را به خاک و خون کشیدند.  نکته مهم: آنکه بازدید و لمس همه زیبایی‌های این تنگه نیازمند امکانات و مهارت‌های بسیاری است؛ رسیدن به درون تنگه حدودا 2 ساعت پیاده‌روی نیاز دارد؛ که بدون تجهیزات لازم و راهنما سخت و چالش‌برانگیز است. هایقر چگونه به وجود آمد؟ علت پدید آمدن تنگه هایقر در ابتدا فعل‌وانفعالات جغرافیایی بود و سپس جاری شدن آب رودخانه آن را تشدید کرد تا پدیده‌ای طبیعی شکل بگیرد که امروز به سبب عظمت و شگفتی‌اش با گرندکنیون آمریکا قیاس می‌شود.   

راهنمای بازدید از تنگه هایقر

اگر هیچ چیز از تنگه‌نوردی نمی‌دانید

پیمایش هایقر فقط به حرفه‌ای‌ها توصیه می‌شود. اما اگر چیزی از تنگه‌نوردی نمی‌دانید و تجهیزات هم ندارید، باز هم می‌توانید از زیبایی‌های تنگه هایقر لذت ببرید. کافی است در کنار جاده توقف کنید و تنگه را از بالا به تماشا بنشینید. بدون هیچ خطری از زیبایی‌ها لذت ببرید و ابهت هایقر را درک کنید.

اگر حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای هستید

اگر مهارت کافی و لوازم ضروری داشته باشید می‌توانید با همراهی یک راهنما به دل هایقر بزنید. در مسیر پیمایش درختان بادام کوهی و گل‌های خرزه را می‌بینید و از دیدن دیواره‌های بلند شگفت‌زده می‌شوید. صخره‌ها و دیواره‌های تنگه هایقر و آب زلال رودخانه قره آقاج زمینه ساز تفریحاتی متنوع برای شما هستند اما پیش از هر چیز باید از خطرات دره آگاه باشید. در اینجا امکان گم شدن، سقوط و آسیب‌های جدی وجود دارد و عقرب‌ها، مارها و رتیل‌ها ممکن است در لابه‌لای صخره‌ها پنهان شده باشند. 

کوهنوردی و صخره‌نوردی لذت بخشی در پیش دارید چرا که برای رسیدن به هایقر باید از دیواره‌های زاگرس عبور کنید که با داشتن راهنما و تجهیزات می‌تواند تا 2 ساعت به طول بینجامد.

از آرامش دره غرق در لذت شوید و در کنار گذر از میان این پدیده حیرت‌انگیز جغرافیایی، شنیدن صدای چلچله‌ها و تماشای گیاهانی که از لابه‌لای سنگ‌های سخت بیرون آمده‌اند، را از دست ندهید.

با آب‌بازی حسابی خنک شوید. در پیمایش تنگه و عبور از میان آب خنک رودخانه می‌توانید دست به شیطت بزنید و با آب‌بازی لحظاتی شاد را تجربه کنید.

می‌توانید از تفریحات آبی لذت ببرید به شرط آنکه با تجهیزات لازم و کافی، به همراه راهنمایان و متخصصان ورزش‌های آبی مانند قایق‌سواری وارد هایقر شوید. به یاد داشته باشید که برای سفر به هایقر و انجام بازی‌ها و تفریحات آبی حتما با تجهیزات و راهنما و در قالب یک گروه سفر کنید.

ورزش‌های هیجانی و حرفه‌ای را امتحان کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به هایلاین و اسلک‌لاین اشاره کرد.

امکانات تنگه هایقر

هایقر، جاذبه‌ای بکر و فاقد هرگونه امکانات است. پس تمام وسایل مورد نیازتان را از قبل آماده کنید.

اقامت در تنگه هایقر

  • کمپینگ در مکان‌های مناسب
  • چادرهای عشایر در اطراف تنگه
  • اقامت در روستاهای اطراف و خانه محلی‌ها در فاصله حدود 20 کیلومتری
  • اقامت در هتل در شهر فیروزآباد در فاصله حدود 35 کیلومتری
 

بهترین فصل سفر به تنگه هایقر

هایقر یک منطقه طبیعی است و قطعا در هر فصلی می‌توانید به آن سر بزنید؛ اما در اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می‌توانید زیباترین مناظر این تنگه را ببینید.

بهار: بهترین فصل سفر به هایقر بهار است چرا که از نظر زیبایی پوشش گیاهی به بهترین شکل خود می‌رسد و حضور چلچله‌ها و پرندگان بر جذابیتش می‌افزاید.

تابستان: با وجود گرما در این فصل، تابستان زمان خوبی برای تفریحات آبی در هایقر است.

پاییز: زیبایی طبیعی ناحیه کمتر از بهار و تابستان است؛ اما منطقه آب‌وهوای مطبوعی دارد.

زمستان: سرمای آب برای‌تان آزار‌دهنده خواهد بود و بهتر است بازدید خود را به اواخر این فصل موکول کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *