فیـروزشهر
فیـروزشهر

سنگ نگاره تاجگذاری اردشیر

اگر به منطقه تنگاب در استان فارس و در 15 کیلومتری شهر فیروز آباد برویم قبل از رسیدن به این شهر در سمتی از جاده، کوهی از جنس سنگ و رودخانه پر آبی به چشم می خورد. در میانه کوه سنگی، نقش برجسته و باستانی با زیبایی تمام خود نمایی می کند. سنگ نگاره تاجگذاری اردشیر در تنگاب فیروز آباد یکی از اسناد تاریخی و یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در استان فارس است. پس از حکومت پارتیان و با روی کار آمدن پادشاهی ساسانیان اردشیر بابکان در زمان اردوان پنجم اشکانی حاکم منطقه فارس بود. در زمان حکمرانی اردشیر بابکان شهر فیروز آباد و تنگاب از اعتبار بالایی برخوردار بوده به همین دلیل از لحاظ شهر سازی و آثار باستانی هم اکنون نیز از پرجاذبه ترین شهرهای منطقه محسوب می شود. این اثر به جای مانده از آن زمان نیز اشاره به قدرت و اقتدار و تاج گذاری این حاکم مقتدر می کند.

نقوش موجود بر روی سنگ نگاره

اگر کمی به این سنگ برجسته نزدیک شوید افرادی در این سنگ نگاره دیده می شوند؛ همچنین نمادی از میترا که تاج پادشاهی را در دست دارد دیده می شود که تاج را به اردشیر فرمانروا می سپارد. پشت سر اردشیر کودکی که به احتمال قوی شاپور اول است دیده می شود و پشت سر آن نیز سه تن از فرماندهان و وزرای اردشیر ایستاده اند. بین پادشاه و مظهری از میترا کتیبه ای وجود دارد که متاسفانه بر اثر گذر زمان متن آن ناخوانا شده است. ابعاد این سنگ نگاره حدود 3.7 در 7 متر و بلندی آن از سطح زمین حدود 4 متر می باشد. نقوش بسیار موزون ترسیم شده و نمای نیمرخ دارند و چیدمان آن‌ها مانند نقش برجستهٔ مهرداد دوم در بیستون است.
با این وجود، سنگ‌تراشی این نقش به شدت از آثار اشکانیان فاصله گرفته و به الگوهای متداول هخامنشیان گرایش یافته‌است. لازم به ذکر است بازدید از این مکان رایگان و زمان بازدید کاملا آزاد است. سنگ نبشته ها و کتیبه هایی همانند این سنگ نگاره در دیگر نقاط منطقه همانند نقش رجب نیز دیده می شود که از نوع و سبک ایستادن و پوشش به ویژه احترام به اهورا مزدا از سبک واحدی پیروی می کنند. پس از آغاز سلسله ساسانی و دستور اردشیر برای ساخت این سنگ نگاره، سنت سنگ نگاره تراشی در این حکومت پایگذاری گردید و از آن پس در نقاط مختلف حکومت سنگ نگاره هایی تراشیده شد.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *