چهل چشمه حنیفقان

چهل چشمه حنیفقان؛ جاذبه‌ای چشم‌نواز در دل کوه

چهل چشمه یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین جاذبه‌های طبیعی فیروزآباد است که گردشگران زیادی را در فصول مختلف سال به خود جذب می‌کند. چهل چشمه یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین جاذبه‌های طبیعی فیروزآباد است که گردشگران زیادی را در فصول مختلف سال به خود جذب می‌کند.

بهار که از راه می‌رسد صدای گوش‌نواز آب چشمه‌های سرازیر شده از چهل ‌چشمه  و طبیعت زیبای آن‌ که انواع گل‌های زیبا را همچون عروسی به دامن کرده است روح انسان را به نوازش و جسم را به بهشت پرواز می‌دهد. آرامشی که در کمتر جای این دنیای خاکی می‌توانی به آن دست پیدا کنی، بهار از راه رسیده و صدای چهچهه پرندگان در سایه‌سار درختانی که تاج شکوفه به سرکرده‌اند مرا برای سفر به این دیار زیبا به خود می‌خواند.

چشمه حنیفقان؛ گردشگاه شاخص فیروزآباد

روستای حنیفقان، در ۴۵ کیلومتری جنوب  فیروزآباد و ۸۷ کیلومتری شیراز واقع شده است؛ فیروزآباد از جنوب با قیروکارزین، از شمال با کوار، از شرق با جهرم و از غرب با فراشبند و کازرون همجوار بوده و وجود ارتفاعات کوه پادنا باعث شده است از آب و هوایی معتدل برخوردار باشد و به علت برخورداری از اقلیم مناسب محصولات کشاورزی گوناگونی در آن کشت می شود و چشمه حنیفقان از گردشگاه های مشهور این شهرستان است.

برای رفتن به این منطقه بکر و دوست داشتنی، در جاده فیروزآباد به سمت شیراز حرکت می کنید و به ترتیب بعد از پشت سر گذاشتن قلعه دختر و سدتنگاب، دوراهی میمند و روستای اسماعیل آباد به یک دو راهی می رسید که در سمت راست شما روستای کندران و سمت چپ شما روستای حنیفقان واقع شده است، در این میان به سمت‌ چپ جاده حرکت کنید و وارد جاده روستای حنیفقان شوید.

در این جاده روستایی، درختان زیبای بنه و بادام کوهی وجود دارد و اگر فصل بهار را برای مسافرت به این منطقه انتخاب کنید، زیبایی های آن چشم نوازتر خواهد بود، کم کم که به سمت جلو حرکت می کنید صدای شرشر آب چنان آرامشی به روح و روانت می دهد که حس می کنی بهشت واقعی همین جا است؛ درختانی سرسبز دست به دست هم داده و در کنار هم صف آرایی کرده اند و به استقبال مهمانان عزیز آمده اند تا مبادا گرما و یا سرما دوستدارانشان را اذیت کنند.

مجموعه زیبا که از چشم‌نوازترین مناطق کوهستانی زاگرس محسوب می‌شود و انواع گیاهان خوشبو، زیبا، درمانی و خوراکی و  انواع بافت‌های صخره‌ای و سنگی و خاک‌های گوناگون هر بیننده‌ای را به تحسین خالق این‌همه زیبایی وا داشته و چشمان را به حیرت نگه‌ می‌دارد. کوهستان با ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی کم‌نظیر که به علت جوشش آب و چشمه‌های متعدد ساعاتی مسافران و گردشگران را به دل طبیعت دعوت می‌کند.

سرسبزی این منطقه و امتداد حدفاصل چهل چشمه محل اتراق دامداران عشایری و ایلاتی و چرای دام‌هایشان بوده و همین امر اعتبار و موقعیت تاریخی و جغرافیایی خاصی به آن بخشیده است. از این‌ رو در امتداد رسیدن به منطقه تفریحگاهی چهل چشمه با سیاه‌چادران وزندگی عشایری و روستایی می‌توان آشنا شد.همین امر موجب شده در فرایند رسیدن به این منطقه زیبا و پر از جاذبه احساس خستگی نکنید و حتی آرزوی بارها آمدن به این نقطه را در ذهنتان تکرار کنید.

بهار و تابستان؛ بهترین فصل برای گردش در چشمه

بهترین فصل برای گردش در این منطقه بهار و تابستان است و البته در بهار علاوه بر صدای گوش نواز آب صدای چهچهه پرندگان بهاری بر روی شاخه های زیبای درختان خودنمایی می کنند و گویی به همه دوستداران طبیعت خوش آمد می گویند و با دیدن این همه زیبایی شاکر نعمت های خدا هستند؛ علاوه بر فصل بهار و تابستان گروهی از علاقه مندان به طبیعت و گردشگری در زمستان هم به این منطقه می آیند البته با تجهیزات و لباس کافی که به کوهنوردی می روند و از زیبایی های به خصوص این منطقه در زمستان هم بهره مند می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینجا فیـروزشهر است فیروزآباد کهن

ورود به بانک اطلاعاتی فیروزآباد

دانلود اَپ فیروزشهر