کوه برز سیاه چال و دالان بهشت

کوه برز

منطقه برز، کوهی است با طبیعتی زیبا و شگفت انگیز و هم چنین جنگل های انبوه با درختانی زیبا و سر به فلک کشیده و حیات وحشی خاص در مسیر فیروزآباد به سمت فراشبند، در فاصله ۳۵ کیلومتری فیروزآباد و در سمت شمال غربی آن قرار دارد.

و نیز سیاه چال ، منطقه ای است در دل این کوهستان زیبا و دلچسب که به جرات می توان گفت جاذبه های طبیعی آن جزو زیباترین جاذبه های ایران است.

برای رسیدن به این مناطق زیبا و دوست داشتنی باید پس از انتخاب جاده فیروزآباد به سمت فراشبند، بعد از تنگ خرقه و قبل از دشت کل (که البته این دو هم از جاذبه های بسیار زیبا در شهرستان فیروزآباد می باشند) و طی کردن ۳۵ کیلومتر از فیروزآباد می توان به ابتدای این طبیعت زیبا برسید.

   

هنگامی که از سمت تنگه خرقه به سمت باچون حرکت می کنید منطقه برز و سیاه چال در سمت راست شما قرار دارند.

البته تا این جا را می توانید با اتومبیل شخصی خود بروید و بعد از آن اتومبیل تان را همان جا پارک کنید و حدود ۲ ساعت پیاده روی نیاز است تا به مقصد اصلی برسید.

در ضمن برای طی کردن  پیاده روی باید از قبل کوله پشتی که حاوی ( غذای سبک و آب و تنقلات و …) است به همراه داشته باشید.

پوشیدن یک جفت کفش مناسب پیاده روی و لباس راحت ، لذت بردن از این طبیعت زیبا را برای شما دو چندان می کند. تا در حین طی کردن مسیر، از زیبایی های اطراف هم لذت ببرید.

هر چه به سمت جلوتر می روید زیبایی های بیشتری چشمان شما را نوازش می کند.

وجود منطقه ای فوق العاده زیبا با درختانی از بنه و بادام کوهی و کیالک که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

لاله های واژگون

بعد از ۲ ساعت پیاده روی به منطقه ای پر از لاله های واژگون می رسیم که زیبایی منطقه را منحصر به فرد کرده است. با دیدن این لاله های واژگون که به دور از هیاهو و سر و صدا در آرامش خاصی به سر می بردند، به انسان جانی دوباره می دهد و دوست داری ساعت ها همان جا بنشینی و با این لاله های زیبا حرف بزنی و از بودن در کنارشان احساس آرامش خاصی می کنی.

   

در این جا می توان یک روز پر از آرامش را دور از شلوغی شهر سپری کرد. کسانی که به طبیعت علاقه زیادی  دارند از این جا به عنوان تکه ای از بهشت یاد می کنند.

با این که عکاسی در این منطقه خاطرات قشنگی را در قاب تصویر به بازدیدکنندگان هدیه می کند ولی حیف نیست در ساعات حضورتان در آن جا غرق در زیبایی ها و آرامش طبیعت نشوید؟!

در کوه برز و منطقه سیاه چال می توانید برای یک روز هم که شده استرس و دغدغه های زندگی را فراموش کنید.

کوه برز و منطقه سیاه چال از همان زمانی که طبیعت بیدار می شود جلوه های زیبایی از خود را نمایان می سازد ولی معمولا گردشگران از ماه اردیبهشت تا اواخر پاییز را برای سفر به این منطقه زیبا و بکر انتخاب می کنند.

سیاه چال

در چگونگی به وجود آمدن این پدیده اقوال گوناگونی وجود دارد، ولی آنچه از ظاهر موجود میتوان برداشت کرد این است که دو عامل می تواند دلیل وجود این پدیده شود:

یک- در اطراف سیاه چال تا فاصله چند کیلومتری روی سر کوه دانه های ریزی مانند شن از جنس آلیاژ مس و آهن وجود دارد که هیچگونه سنخیتی با جنس خاک آنجا نداشته و به صورت پاششی در اطراف پخش است که نشان از برخورد شهاب سنگی عظیم دارد که ترکشش به اطراف پخش شده باشد و شاید این یک دلیل باشد .

دو- در پایین سیاه چال و همچنین در دیواره های آن چشمه های کوچکی وجود دارد که شاید در گذشته پر آب تر بوده و همچنین حفره ای در پایین یک سنگ بزرگ دیده میشود که نشان از وجود راههایی به لایه های زیرین است. شاید شسته شدن خاک لایه های زیرین سنگهای کوه و عاملی چون زلزله باعث به وجود آمدن این چاله شده باشد که البته با توجه به نوع سنگهای دیواره این عامل کمی دور از ذهن است.

   

در اطراف سیاه چال تا فاصله چند کیلومتری آن و هم چنین بر روی سر کوه آن دانه های ریزی مانند شن وجود دارد که وقتی به این دانه های بسیار زیبا و  ریز نگاه می کنی گویی فردی تک تک آن ها را شمرده و به ترتیب خاصی بر روی کوه پاشیده است.

در پایین سیاه چال و هم چنین در دیواره های آن چشمه های زلالی وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند . و بر زیبایی های این مناطق می افزاید.

لازم به توضیح است که معمولا افراد علاقه مند تحت عنوان گروه های کوهنوردی به این منطقه می روند، ولی این گروه های کوهنوردی می توانند در قالب گروه های خانوادگی نیز باشند و نیاز به تخصص بالای کوهنوردی ندارد.

البته علاقه مندان می بایست در منطقه سیاه چال احتیاط لازم را نسبت به احتمال وجود خزندگان مثل مار و عقرب رعایت کنند تا بازدیدی به یاد ماندنی و خاطره انگیز داشته باشند‌. 

به قطع می توان گفت که منطقه برز و سیاه چال در فیروزآباد بهشتی زمینی است که نامی از او در میان نیست ، این است که با معرفی هر چه بیشتر این طبیعت زیبا زمینه را برای بازدید علاقه مندان از این منطقه بسیار جالب و زیبا فراهم آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینجا فیـروزشهر است فیروزآباد کهن

ورود به بانک اطلاعاتی فیروزآباد

دانلود اَپ فیروزشهر