فیـروزشهر
فیـروزشهر

گنبد نمکی کنارسیاه

معرفی گنبد نمکی کنارسیاه

گنبد نمکی کنار سیاه، یکی از منحصر به فردترین گنبد نمکی ایران است که در فاصله ۹۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز و در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهرستان فیروزآباد قرار دارد. دستیابی به گنبد از جاده آسفالته فیروزآباد به فراشبند امکان پذیر است.

گنبدهای نمکی یکی از اسرارآمیزترین پدیده های زمین شناسی و مورفولوژی در دنیا به شمار می روند. این گنبد های از بهترین دیاپیرها به شمار می روند. حدود 200 گنبد نمکی در جنوب کوه های زاگرس و خلیج فارس وجود دارد و سنگ های آن ها به نام سری یا سازند هرمز نام گذاری شده اند. در گنبدهای نمکی جنوب ایران که در قاعده ستون چینه شناسی زاگرس قرار دارد، فرو چاله ها، چشمه ها از متداول ترین پدیده های کارستی به شمار می آیند. استان فارس از نظر گنبد های نمکی مقام اول را دارد و یکی از این گندهای نمکی در شهرستان فیروزآباد قرار دارد و با نام گنبد نمکی کنارسیاه شناخته می شود. این منطقه در 45 کیلومتری غرب فیروزآباد قرار دارد.

ساختار و محیط اطراف گنبد نمکی

تعدادی آبراهه فصلی در اطراف گنبد نمکی دیده می شود و همچنین در یال جنوب غربی تاقدیس آغار، سه چشمه به نام نارک، کنار سیاه و منگرک وجود دارد. از ویژگی های منحصر به فرد گنبد نمکی فیروزآباد، خاک روی آن و هم چنین درخت هایی به شمار می رود که در ارتفاعات بالای این گنبد واقع شده است. این عوامل باعث شده است که گنبد نمکی کنار سیاه گردشگران زیادی را از سراسر کشور به خود جلب می کند.

گنبد‌های نمکی علاوه بر اهمیت زمین شناختی، به دلیل تاثیری که بر روی منابع آب و خاک مناطق اطراف خود دارند، از اهمیت قابل توجهی برخوردارند که گنبد نمکی کنارسیاه یکی از این گنبد‌ها است. 

این گنبد وسعتی حدود ۳۷/۵ کیلومتر مربع دارای ارتفاع کمینه ۱۹۰ و بیشینه ۱۵۰۰ متر از سطح دریاست که فقط تعدادی از کشورها، گنبد نمکی دارند که آن‌ها هم کوچک هستند. به عنوان نمونه اسپانیا، فلسطین از جمله این کشور‌ها هستند، اما هیچ کدام گنبد نمکی به ارتفاع و بزرگی کنارسیاه ندارند.

وجود معدن و یک جاده در اطراف این گنبد نمکی به عنوان مشکل اساسی برای ثبت آن عنوان شده، ازاین رو تاکنون این گنبد باارزش ثبت جهانی نشده است.

در صورت ثبت جهانی، این گنبد نمکی می‌تواند در جذب گردشگر ودر نهایت اشتغالزایی و هم چنین نمک درمانی شرایط خوبی فراهم کند.

یکی از شرایط منحصر به فرد گنبد نمکی فیروزآباد، خاک روی آن و هم چنین درخت‌هایی است که در ارتفاعات بالای این گنبد واقع شده است؛ این عوامل باعث شده است که گنبد نمکی کنار سیاه گردشگران زیادی را از سراسر کشور به خود جلب می‌کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *